החוג לכימיה (560)
מסלול כימיה והנדסת חומרים בשיתוף עם עזריאלי- מכללה אקדמית להנדסה (5013)
נכון לשנתון:
 


תוכנית הלימודים


שנה א'
שנה ב'
שנה ג'
היקף הלימודים במסלול
סה"כ נקודות בחוג כימיה
( 560)
חובה בחוג96
סה"כ בחוג103
אבני פינה6
קורס ספרייה ובטיחותחובה
סה"כ נ"ז למסלול מינימום109
מס שנים לתואר3
סה"כ אחוז שכר לימוד לתואר 300


החוג לכימיה מציע תכנית לתואר בוגר כפול בכימיה והנדסת חומרים , בשיתוף עם עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים.
כימיה היא תחום מרתק להפליא של המחקר המדעי. למעשה, כימיה מהווה את בסיסו של עולמנו וממלאת תפקיד מרכזי בחייו של כל אחד מאתנו כי היא נוגעת כמעט בכל היבט של קיומנו בדרך כלשהי: מזון, ביגוד, בניה, תרופות, איכות הסביבה, ואפילו רגשות אנושיים בסיסיים. טכנולוגיות כימיות מעשירות את איכות חיינו בדרכים רבות על-ידי מתן פתרונות חדשים לבעיות בריאות, חומרים או שימוש באנרגיה. המסלול מיועד לאלו המבקשים לקבל הכשרה מעמיקה ואיכותית הן בתחום ההנדסי והן בתחום המדעי.
ההכשרה המעמיקה בשני התחומים תאפשר ללומדים בו להשתלב במחקר ובפיתוח בתעשיות ההייטק המתקדמות באותם תחומים בהם יש צורך בידע מעמיק בכימיה או במחקר לתארים מתקדמים בתחומי הכימיה והנדסת החומרים.

הלימודים בחוג לכימיה ובזאת במסלול המוצע מבוססים על לימודי יסוד, כולל במתמטיקה, פיסיקה ומחשבים, לימודי מבוא לתחומי הכימיה השונים ולימודים מתקדמים בכל תחומי הכימיה כגון כימיה אנליטית, כימיה אורגנית, כימיה ביולוגית ,כימיה פיסיקלית, כימיה חישובית, כימיה של חומרים וננוטכנולוגיה וכימיה יישומית וכן יאפשרו לכם להתנסות במגוון רחב של מעבדות בתחומי כימיה רבים. הלימודים במכללה ירחיבו את היריעה למקצועות מדע וטכנולוגיה בתחומי הנדסת החומרים, כגון, מדע והנדסת חומרים, תהליכים וטכנולוגיות ייצור ועיבוד חומרים בשיטות מתקדמות, ואקום זרימה ופלסמה, חומרים קרמיים, חומרים פולימריים, חומרים מרוכבים.

כמו כן, תכנית הלימודים במחלקה להנדסת חומרים כוללת התמחות בתחומי החומרים לתעשיית המיקרואלקטרוניקה, כגון, פיסיקה של מוליכים למחצה, התקנים של מוליכים למחצה, חומרים ותהליכים במיקרואלקטרוניקה והתקנים אלקטרואופטיים. הכשרה מעשית ניתנת במעבדות מתקדמות במכללה ובמעבדות מחקר בעלות ציוד אנליטי מתקדם בחברות היי-טק בתעשייה.

פרויקט הגמר, "פרויקט המהנדס", המתבצע בשנה הרביעית ללימודים, יאפשר ללומדים,לנצל באופן אינטגראלי את הידע המדעי, ההנדסי והטכנולוגי שרכשתם במהלך לימודיכם על מנת לפתור או לחקור בעיה מסוימת בתנאים דומים ככל האפשר לתנאי עבודתו של מהנדס חומרים בתעשייה או במחקר, ולדווח על ממצאיו באמות הדרישה ההנדסיות.

מבנה המסלול:

תכנית לימודים הינה ארבע וחצי שנתית בהיקף של 233 נ"ז סכ"ה כאשר השנתיים הראשונות תהיינה בעיקר באוניברסיטה העברית ויכסו את כל החומר הנלמד במסגרת תואר דו חוגי בכימיה. הלימודים בשנתיים וחצי האחרונות יהיו בעיקר בעזריאלי מכללה להנדסה ויכסו את החומר הנדרש בהנדסה.

התוכנית מקנה תואר כפול: תואר בכימיה באוניברסיטה העברית ותואר בהנדסת חומרים מתקדמים בעזריאלי מכללה להנדסה.

תנאי לזכאות לתואר בוגר הוא סיום בהצלחה של 2 קורסי בחירה שנלמדים באוניברסיטה בשפה האנגלית. תנאי זה רלוונטי לכל תלמיד בוגר שהחל את לימודיו בשנת תשפ"ב.

תנאי קבלה:

התכנית מבקשת לפנות למועמדים מצטיינים שעמדו בתנאי קבלה של החוג לכימיה באוניברסיטה העברית.

שימו לב: רישום לתכנית יש לבצע בשני המוסדות במקביל: האוניברסיטה העברית ו"עזריאלי" - מכללת אקדמית להנדסה ירושלים.
תלמידי האוניברסיטה העברית שהתקבלו לחוג לכימיה, יבחרו, בעת פתיחת מערכת הרישום, את המסלול: "כימיה והנדסת חומרים " (5013). לרישום למחלקה להנדסת חומרים יש לפנות לגב' שרון מויאל או לד"ר רקפת אופק אלמוג, פרטי ההתקשרות עימם מטה.

 

ליצירת קשר
החוג לכימיה - האוניבריסטה העברית:

 ראש החוג לכימיה: פרופ' ליעוז אתגר, דוא"ל: lioz.etgar@mail.huji.ac.il

מזכירות החוג לכימיה : אילונה גז'ילייבה, מזכירה לענייני הוראה ותלמידים, דוא"ל: ilonag@savion.huji.ac.il  טלפון: 02-6585273,  דורית פחימה , מזכירה לענייני תלמידים , דוא"ל :  doritpa@savion.huji.ac.il  טלפון : 02-6585267 בנין לוס אנג'לס חדר 105.

 

המחלקה להנדסת חומרים "עזריאלי" מכללה להנדסה:

דוא"ל: manor@jce.ac.il

ד"ר רקפת אלמוג, ראש המחלקה להנדסת חומרים, דוא"ל :rakefetof@jce.ac.il

שרון מויאל, מנהלת מרכז יעוץ ורישום, דוא"ל:  leads@jce.ac.il

חן רחמים, רכזת מחלקות חומרים מתקדמים, דוא"ל: chenmr@jce.ac.il

 

האתר נבנה ע"יהפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע