פיסיקה יישומית (511) - לימודים לתואר מוסמך            
 

 

מבנה התכנית:

לימודי המוסמך בפיסיקה יישומית מיועדים למעוניינים בהעמקת הידע ובחוויית מחקר ניסויי-עצמאי, או לשואפים למחקר רב-שנתי מתקדם ומעמיק שבסופו יוענק להם תואר מאסטר ודוקטורט, בתחומי המדע הטכנולוגי והיישומי-הנדסי. בוגרינו הופכים למומחים עולמיים בתחומם. עם סיום התואר, נפתחות בפני הבוגרים מגוון רחב של אפשרויות, הן באקדמיה והן בתעשיה. רבים מהבוגרים משתלבים בחוד החנית של תעשיית ההיי-טק והמשק הטכנולוגי הישראלי כיזמים וכמובילים טכנולוגים בעמדות מפתח ויזמות וזאת הודות לכישורים הייחודיים והידע הרחב בו הם זוכים. אחרים מפתחים קריירה אקדמית והופכים למדענים בעלי שיעור קומה ומוניטין בינלאומי. 

התואר מורכב משיעורים עיוניים, עבודת מחקר בנושאים פורצי דרך בהדרכת מנחה מהחוג לרבות הגשת תזה, ובחינת גמר  בעל פה. התכנית מכוונת להרחבה והעמקה של הידע המדעי וההנדסי של התלמיד בתחום התמחותו לרבות התנסות מחקרית ורכישת ניסיון (מעבדתי, חישובי ו/או תיאורטי), והקניית ידע בסיסי רחב בענפים נלווים.

תכנית הלימודים מתקיימת בשלוש מגמות התמחות: מיקרואלקטרוניקה ואופטואלקטרוניקה, ננו-מדע וננוטכנולוגיה, וטכנולוגיה ואינפורמציה קוונטית.

ליבת תכנית הלימודים הינה ביצוע עבודת מחקר בהדרכת סגל החוג. מרבית עבודת המחקר מתבצעת בשנת הלימודים השניה, כאשר ההתקשרות לקבוצת המחקר ולמידת הרקע הבסיסי מתבצעת בשנה הראשונה. על תלמיד המוסמך בחוג לחבור ולהצהיר על שיוך לקבוצת מחקר עד תחילת הסמסטר השני ללימודים. על פי רוב יהיו נושאי עבודת המחקר קשורים לבעיות העומדות בחזית המחקר המדעי והפיתוח היישומי בתחומי המיקרואלקטרוניקה ומעגלים משולבים, האופטואלקטרוניקה ומערכות אופטיות לחישה הדמיה ותקשורת, התקנים אלקטרונים ואופטואלקטרונים המשלבים מדע מתקדם במגוון תחומים כגון ננוטכנולוגיה, חישוביות, וחומרים חדשים, טכנולוגיות הקוונטיות לניצול תכונות החומר ברמה הבסיסית ביותר, וטכנולוגיות-מדעיות בזכות היכולת לעצב את המרחב ברמה הננומטרית והזמן ברזולוציה של פמטו-שנייה ומטה.

בתהליך סדור, לימודי המוסמך אורכים שנתיים. במקרים חריגים, אם יתברר שאין אפשרות להשלים את העבודה במהלך השנה השנייה והקיץ שלאחריה, תוגש בקשה להארכת משך הלימודים לשנה שלישית בהמלצת המדריך וראש החוג. הבקשה תטופל כמקובל במקרים אלו.

הערה: קיימת אפשרות למציאת מדריך למחקר שלא מסגל החוג אלא מסגל הפקולטה (פרטים במזכירות). גם במקרה כזה, תכנית לימודיו של התלמיד תיקבע עפ"י הקריטריונים והדרישות של החוג. עבודת הגמר תישא אופי פיסיקלי יישומי ותכניתה תהיה טעונה אישור של ראש החוג.

שקלול הציון הסופי לתואר יהיה כדלקמן: 40% ממוצע משוקלל של הקורסים; 30% בחינת הגמר; 30% עבודת הגמר.

פירוט המסלולים:

מסלול מיקרואלקטרוניקה (Microelectronics track) ואופטואלקטרוניקה (Optoelectronics track)

מסלול מיקרואלקטרוניקה ואופטואלקטרוניקה הינו מסלול ההתמחות הראשי. תחום המיקרואלקטרוניקה מעמיק בעולם החומרה האלקטרונית, החל מעקרונות העבודה של התקנים מוליכים למחצה, מגמות מתפתחות בתחום (שימוש בחומרים דו-מימדיים כדוגמת גרפן, ספינטרוניקה), הנדסת מעגלים משולבים (VLSI), התקנים מתקדמים ועוד.

תחום האופטואלקטרוניקה משלב בין אופטיקה קלאסית לעולם ההתקנים הפוטוניים, באמצעותם ניתן לייצר, לאפנן, להוליך, לדמות, ולגלות קרינת אור קוהרנטית ולא-קוהרנטית. קורסי המסלול בוחנים היבטים בתכן רכיבים ומערכות, ותופעות פיסיקליות באינטראקציית אור וחומר ונותנים את הרקע הדרוש להשתלבות באקדמיה ותעשיה כמומחים בתחום.

מסלול ננו-מדע וננו-טכנולוגיה (Nanotechnology and Nanoscience track) ,בשיתוף עם מרכז הננו

יכולות טכנולוגיות מתקדמות ורב-תחומיות לייצור ולמדידה בסקלות ננומטריות עד אטומיות עם מגוון חומרים, מאפשרות להנדס רכיבים השולטים בתכונות הפיסיקליות ברמות דיוק חסרות תקדים. קורסי המסלול בתכנית הננו משקפים את האופי הרב-תחומי המאפיין את המחקר הבין-תחומי בענפים השונים של מדעי הננו וננוטכנולוגיה, תוך שמירה על עומק הלימוד והתמקצעות בפיסיקה יישומית.

הרישום לתכנית הננו מוגבל מספרית ומיועד למצטיינים במיוחד. למתעניינים במסלול זה ייערך ראיון קבלה נוסף לאחר הקבלה לתואר מוסמך בפיסיקה יישומית.

מסלול טכנולוגיה ואינפורמציה קוונטית (Applied Physics Research Master's Degree with specializing in quantum (Technologies and information

תחום הטכנולוגיות והאינפורמציה הקוונטית מהווה היום חזית בין-תחומית רחבה ומרתקת במדע המודרני. אנו נמצאים היום בנקודת זמן ייחודית בה המחקר הטהור בתחום החישוביות והאינפורמציה הקוונטית מתחיל להשתלב בתוך פיתוחים טכנולוגיים ויישומיים. יותר ויותר חברות טכנולוגיות, חלקן מהגדולות בעולם, שמות משאבים רבים לפיתוח טכנולוגיות אלו. אנו מאמינים כי מחקר מדעי ופיתוח טכנולוגיות מצריכים שילוב של ידע פיסיקלי מעמיק עם יכולות הנדסיות. הרציונל הוא להכשיר סטודנטים הבקיאים בכלי הפיסיקה המסורתיים (מכניקה סטטיסטית ותורת הקוונטים) ו/או בעלי הכשרה כמהנדסי חשמל , אך גם מסוגלים באופן מובהק לעבוד על נושאי מחקר חזיתיים בנושאי האינפורמציה הקוונטית ובין-תחומיים מול מדעני מחשב, מהנדסים, מתמטיקאים, כימאים ועוד. מהצד התיאורטי ישנו מעגל של ידע בנושאי שזירה וקוהרנטיות קוונטית שנוגע גם בשאלות בסיסיות בתורת השדות וגם בנושאים ניסיוניים וכיום אין תוכנית הכשרה מסודרת לנושא זה בישראל. תכנית הכשרה מתקדמת בפיסיקה יישומית קוונטית מתכתבת גם עם פריחת התעשייה הקוונטית בישראל, הכוללת השקעה משמעותית של חברות וותיקות (רפא"ל, אלתא, IBM וכו') יחד עם חברות הזנק רבות (Quantum Machines, Qedma, ClassiQ וכו').

מבנה התוכנית:

קורסי חובה כלליים בתכנית הלימודים:

תורת הקוונטים בפיסיקה יישומית – 83880 (5 נ"ז)

אופטואלקטרוניקה מתקדמת- 83910  (5 נ"ז)

קולוקוויום מחלקתי – 83899 (חובת נוכחות, ללא נ"ז), שימו לב, ניתן לקחת קורס זה או בשנה א' או ב'.

ובנוסף קורסי בחירה מכל מסלול נבחר עד להשלמת דרישות הנ"ז לתואר. (ראו בפירוט המסלולים)

 

קורסי המוסמך בפקולטה ניתנים בשפה האנגלית. במידה וכל התלמידים דוברי עברית, רשאי מורה הקורס ללמד בעברית.

בעלי תפקידים בחוג

ראש החוג
פרופ' גלעד מרכוס - gilad.marcus@mail.huji.ac.il
בניין ברגמן חדר 213 ,  טל: 02-6586188

יועץ מוסמך 
ד"ר לירון שטרן- liron.stern@mail.huji.ac.il
בנין ברגמן חדר 211, טל: 02-6584364 

מזכירה לענייני הוראה ותלמידים
גב'  אסתי ויטבסקי-estii@savion.huji.ac.il
בניין ברגמן חדר 113 ,  טל: 02-5494019

 

 


מבנה והיקף הלימודים

 

 

חובה בחוגחובת בחירהבחירה בחוגסה"כ נ"ז למסלול מינימום
פיסיקה יישומית בהתמחות ננו-מדע וננו-טכנולוגיה
(מסלול 4072)
19ראה תכנית לימודיםראה תכנית לימודים35
פיסיקה יישומית לבוגרי הנדסת חשמל ומחשבים בהתמחות אופטו' ומיקרו'
(מסלול 7039)
101424
פיסיקה יישומית - מוסמך מחקרי
(מסלול 7040)
10121032
פיסיקה יישומית בהתמחות בטכנולוגיה ואינפורמציה קוונטית
(מסלול 7041)
21ראה תכנית לימודיםראה תכנית לימודים32
לקראת מוסמך

 תנאי קבלה:

תנאי קבלה ייחודיים של הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע.

מספר המקומות מוגבל על כן יתקבלו התלמידים בעלי הנתונים הטובים ביותר.

נדרש ציון 85 ומעלה לקבלה ישירה.

בין ציון 80-85 נדרש מציאת מנחה וראיון עם וועדת הקבלה.

 

הכנה לראיון: לעבור על החומר של תואר ראשון, עם דגש על הקורסים הבסיסיים: מצב מוצק, קוונטים, תרמודינמיקה, סטטיסטית ומעגלים בנוסף יש להיות ערוכים לענות על שאלות הקשורות בהתנסויות השונות (פרוייקט גמר מהלימודים או עבודה בתעשייה)

כל המתקבלים לתוכנית  (במידה ואינם עובדים בחוץ) יהיו זכאים למלגת מחקר החל מהיום הראשון ללימודים, יהיו פטורים משכ"ל וכן תוצענה משרות הוראה בחוג. בכל מחזור ייבחרו כ- 10%-20% המצטיינים, אשר יזכו למלגת מחקר מוגדלת.

 

מועדי הרשמה:

ההרשמה לסמסטר א' תשפ"ג נפתחה, הרישום יסתיים ביום ראשון 23.10.22.

להלן לינק לסדרי הרשמה לאוניברסיטה ולפקולטה:

כל המידע לתלמידי מוסמך | הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע (huji.ac.il)